Panelová FPV anténa Aomway 5.8GHz 14Ddbi (RHCP) Rear Mount(RP-SMA)

Polarizovaná směrová FPV anténa s pravostrannou kruhovou polarizací RHCP.
SKU: Aomway-14dBi
Delivery date: 5 days
Manufacturer: HobbyKing
690.00 Kč incl tax
AVL: 2 in stock

Polarizovaná směrová anténa s pravostrannou kruhovou polarizací RHCP s vysokým ziskem pro systémy s dlouhým dosahem.

Díky vysokému zisku získáte větší dosah i pro systémy s malým výkonem, které používají vysílače s výkonem 25mW.

Pokud je použijete v kombinaci s modelem, který je osazený výkonným FPV vysílačem (600mW), dosáhnete excelentního příjmu obrazu na velké vzdálenosti.

Anténa se montuje na stranu přijímače. Pro stacionární systémy je možné anténu použít i pro vysílač a tím docílit velké přenosové vzdálenosti.

The new Aomway Circular Polarized patch antenna is the latest in the Aomway line. The new CP Patch antenna is lightweight, Headset-mountable, and has unbelievable range.

Custom designed for the FPV market, it pushes the limits of range on 5.8 GHz, and with 14dBi gain multi-km flights are possible even on CE-legal 25mW systems. For 600mW systems, it’s time to start worrying about the range of the control link, since with a combination of this antenna, and a CP Clover, the video range can greatly exceed the control range of most 2.4GHz radios.

Precision manufactured with very tight tolerances and 100% tested to ensure maximum range and performance. It’s Light enough to be mounted directly to a pair of goggles or a monitor using an extension.

If you’re starting to feel the limitations of your 5.8 GHz system this CP Patch antenna can breathe new life into your FPV gear.

Specs:
Color: Gray
Connector: RP-SMA
Polarization: Right-hand circular 5.8GHz ISM Band
Gain: 14dBi
Beam width: 35 degrees (H + V)
F/B ratio: 26dB, VSWR is < 1.5:1 (5740 - 5860MHz)
Impedance: 50 ohms.
Size: 86 x 86 x 12mm